Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Rośliny odpowiednie do łazienki

Wilgocio- i cieniolubne rośliny do łazienki

Aranżacja łazienki to nie tylko ładne płytki i lustra. Można w niej na przykład poustawiać kwiatki. Pomogą one stworzyć przyjemny nastrój, w którym jeszcze przyjemniej będzie się zrelaksować i odpocząć przez chwilę. Trzeba jednak wówczas wybrać rośliny nie wymagające dużo światła. Poza tym oczywiście musi odpowiadać im duża ilość wilgoci.

W łazience zwykle panuje raczej wysoka temperatura, nie można też za bardzo liczyć na światło słoneczne. Rośliny, którym odpowiadają takie warunki to na przykład bluszcze, paprocie, papirusy, draceny, maranty, fikusy, filodendrony, storczyki, begonie,  czy sitowie. Do hodowania w łazience nadaje się też difenbachia, która ma bardzo ładne liście. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina o trującym soku. Natomiast w ogóle wybierając kwiaty do łazienki trzeba też brać pod uwagę, które z odmian wilgociolubnych i cieniolubnych będą do niej najbardziej pasowały. Nie warto brać pod uwagę rośliny kwitnące, bo one zdecydowanie potrzebują słońca. Są jednak różne okazy, które są piękne także bez kwiatów, dzięki oryginalnym liściom czy sposobowi ich rośnięcia.

Może się okazać, że postawienie pewnych roślin na jakiś czas w łazience może im bardzo dobrze zrobić. Jeśli jakiś kwiatek został przesuszony lub był zbyt długo i intensywnie poddawany działaniu promieni słonecznych, to ciemniejsze i wilgotne miejsce będzie dla niego przez pewien czas w sam raz. Natomiast w ogóle nawet jeśli jakieś kwiatki stoją w łazience nie oznacza to, że mogą być cały czas poddawane kontaktowi z wodą. Wręcz przeciwnie – należy unikać sytuacji i miejsc, w których roślina mogłaby być zbyt często opryskiwana wodą, bo może po prostu zgnić. Nie można też narażać jej na kontakt ze środkami chemicznymi, które nierzadko trzyma się w łazience.  To samo zresztą dotyczy używanych tam na co dzień mydeł, szamponów, lakierów do włosów, dezodorantów i perfum. Jeśli roślina zostanie nimi popryskana należy ją szybko obmyć. Bardzo ważne jest także zbieranie liści, które opadną. Mogą one szybko zgnić powodując zanieczyszczenie ziemi i wywołują nieprzyjemny zapach.