Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Najczęstsze choroby roślin doniczkowych

Szkodniki i choroby kwiatów pokojowych

Bez względu na to czy roślina jest mało wymagająca czy też potrzebna jest jej mogą zaatakować ją różne szkodniki i choroby. Nawet jeśli zajmujemy się naszymi kwiatkami najlepiej jak się da może im się to przydarzyć. Ważne, żeby szybko i skutecznie reagować.

Jeden z często atakujących rodzajów szkodników to przędziorki. Są to roztocza o długości około 1 mm, które powodują pojawianie się na liściach plam o żółto-białym kolorze. W końcu liść usycha i odpada. Trzeba więc szybko działać, kiedy tylko zauważymy plamki. Skuteczny bywa tutaj preparat „Owadum”. Działa on też na mącznika szklarniowego, który wysysając sok z liści powoduje ich żółknięcie oraz opadanie. Kolejny rodzaj szkodników to owady o nazwie czerwce, które mogą mieć do 2 mm. Jednak jeszcze częściej rośliny atakowane są przez mszyce, które również wypijają sok z liści. Aby się ich pozbyć trzeba kupić odpowiedni preparat i najlepiej zastosować go na zewnątrz mieszkania. Z kolei nicienie dostają się do tkanek liści, co objawia się powstawaniem szorstkich plamek. Zaatakowanych liści trzeba się pozbyć. Ziemiórki natomiast mogą uszkodzić korzenie rośliny. Zwykle znajdują się one już w ziemi, co staje się przyczyną powstawania grzyba. Aby się ich pozbyć należy umieścić w ziemi pałeczki owadobójcze.

Naszym roślinom kwitnącym oraz niekwitnącym zagrażają też różne choroby. Alternarioza i antraknoza powodują powstawanie brązowych plam. Trzeba wówczas zastosować odpowiednie preparaty, na przykład odpowiednio „Bravo 500 SC” i „Sarfun 500 SC”. Natomiast jeśli zbyt mocno podlewamy nasze kwiatki może dojść do fuzariozy naczyniowej lub fytoftorozy. Wówczas kwiaty przestają rosnąć, a liście i bulwy żółkną. Jednak zbyt dużo wilgoci może doprowadzić także do miękkiej zgnilizny bakteryjnej. Okrągłe, brązowiejące plamki są objawem plamistości liści, która zdarza się roślinom hodowanym w niewłaściwy sposób. Trzeba wówczas dostosować warunki do potrzeb rośliny, chore liście usuną, a pozostałe spryskać jednym z wyżej wymienionych preparatów. Sadzak i szara pleśń wymagają starcia nalotu lub usunięcia całych liści, zmniejszenia wilgotności i użycia stosownego preparatu. Zdarza się także, że choroba atakuje pędy. Zamieranie pędów objawia się pojawieniem brązowawych plam i oznacza, że roślina znajduje się w niewłaściwych dla niej warunkach.